A koho to zajímá?!

15. května 2012 v 22:21 | Eruvië |  News
O těch "prasečinkách," které doprovázejí státní maturity jsem se již rozepisovala, ale že se děje ještě něco dalšího jsem si všimla někdy v sobotu a co jsem v souvislosti s tím zaznamenala? Pana V. Klause ml. "No jo, potřebuje si nahonit triko a zvýšit povědomí o svém soukromém gymnáziu," pomyslela jsem si a dál se věnovala svým malinkatým zálibám. V pondělí jsem si pak vyslechla rozhovor dvou kolegyň (matikářky), které shodně souhlasily, že test byl časově náročný, ale byl zvládnutelný. Jedna se doslova vyjádřila: "Na tom testu bylo vidět, že byl vytvářen s láskou k matematice." Osobně si myslím, že lidé věnující se fyzice, matice, programování atd., které jsou pro ně celým životem, jsou mimoňové, ale to je jen můj názor (do této kategorie zařazuji i většinu inženýrů), ale prosím neberte to zle, prostě těm lidem nerozumím, ale neznamená to, že je nerespektuji, nebo nesnáším či pomlouvám (kromě inženýrů a to jen těch, které jsem osobně poznala).
Ale zpět. Z rozhovoru jsem se dozvěděla, že jedna kolegyně měla test hotový za 64 minut a druhá za 87, tedy obě v časovém limitu. No jo, učitelky, řeknete si, ale byly to přesně ty ženy, které na test připravovaly své studenty, předávaly jim veškeré znalosti a podle vyjádření CERMATu byly testové úlohy přesně podle katalogových požadavků, takže by je studenti rozhodně zvládnout měli. Z čehož tedy vyplývá, že se někdo snaží nesmyslně bouřit naše mediální vody s tím, že byl test obtížný, neřešitelný, že by ho zvládl na jedničku jen Bůh atd. (čerpala jsem z článku na idnes.cz). Takže co se tu děje? Co se v tomhle případě nelíbí? Krásné (jak se vyjádřila kolegyně) matematické příklady, které mají prověřit, zda je student cvičená opice, která se vše naučila, nebo jestli dokáže přemýšlet? Nebo tady jde o snahu získat lepší hodnocení školy za účelem vlastní prezentace? Ano, studenti si stěžovali a já s nimi soucítím (většinou), ale na druhou stranu... Kolik je situací, kdy si studenti na něco nestěžují? Pokud se třeba na škole zúčastní 1 student těžší státní maturity a zvládne ji s plným počtem bodů, jakou úspěšnost v dané státní maturitě má pak škola? A pokud se zúčastní 3 studenti a ani jeden nemá plný počet bodů a jeden to dokonce neudělá, jaký bude postup školy, když v minulém roce měla např. nejlepší hodnocení v republice a letos na tom je tak bídně? Co když žáček přinese ze školy pětku, protože neodevzdal úkol a doma rodičům řekne, že ho nepochopil? Co udělají rodiče? Jsou to otázky k zamyšlení. První část si přeberte, jak chcete a k té druhé vám řeknu, že matka nebude zkoumat, zda se její miláček za celý týden byl vůbec zeptat vyučujícího nebo se alespoň ptal spolužáků, kdepak. Vylítne na vyučujícího, který jen kouká a nechápe. Protože ten samý žáček mu při udělování pětky pokrčil rameny. A teď mi ještě řekněte, co vyroste z generace, které všechno vyřvali rodiče. Co bude s žáky a studenty, kteří si myslí, že se vše vyřeší stížností, peticí, "bububu" ze strany rodičů či médií? Co budou dělat v práci, když je šéf pošle do háje, protože nic nevymyslí sami? Stali jste se někdy na vysoké svědky toho, že rodiče přišli nadávat na studijní, protože jejich dvacetiletou dceru nezapsali do dalšího semestru, protože měla stejné šance a možnosti jako ostatní. Propadla bych se hanbou. Ještě chci upozornit, že nemluvím o těch vzácných vyjímkách (ano, je jich opravdu malilinkato), kterým se děje opravdové (objektivní) bezpráví. Nebo případech, kdy je učitel opravdu magor (těch je již o něco víc, ale umetáním cestičky se to prostě řešit nedá). A opět se omlouvám, že jsem samým rozzuřením odbočila.
Teď k druhé části stížností. Na test bylo málo času a to je to, s čím všichni souhlasí. Úlohy byly časově náročnější, než se čekalo (a pročpak asi studenti nemyslí?) Takže CERMAT přistoupil k tzv. harmonizaci. Nevíte co to je? Však já vám to vysvětlím. To je totiž věc, která se děje často a někdy i bez vědomí učitele (např. z pozice ředitele či třídního a tak). Takže si představte, že jste učitel. Rozdali jste testy, ale nedopadly podle očekávání. Místo průměru 2 máte průměr 4 a to je špatné, protože by se rodiče mohli zlobit, klesl by vám průměr z předmětu a ředitel by udělal "bububu" atp. Takže vezmete stupnici, podle které jste známkovali, a snížte počet bodů na každou známku (např. za 1 bod už dáte známku 4, za 3 body trojku atd., takže se dostanete za 7 bodů z původních 20 na známku 1). A teď znovu přiřaďte známky k bodům a máte rázem průměr např. 2. Hezké, že. Co by mě jako vyčůránka napadlo? Hele lidi, příště když tu písemku zase všichni napíšeme blbě, tak se nic nebude dít! A teď se každý, kdo tohle čtete, prosím, zamyslete: CO BUDE S TĚMITO LIDMI? A pozor, to teď nemluvím o maturitách. Tam se prostě ustoupilo lidem z prestižního soukromého gymnázia, kteří před sebou mají slibnou budoucnost na zahraničních školách, a samozřejmě všudypřítomnému strašáku a samozvanému hlídači našich práv - médiím.
A k čemu vlastně vztahuji nadpis? K tomu, že nikdo se nezeptal a asi ani nezeptá, co si o maturitních testech myslí učitelé matematiky, z hlediska vhodnosti výběru. Mě osobně by zajímal názor více lidí, než jen dvou ředitelů, kterým by v případě původních výsledků klesla "prestiž," a jedné či dvou učitelek, které s nimi souhlasí. Chtějí média, abychom startovali proti někomu či něčemu a byli rozezlení? Tak není nic jednoduššího, než dát pouze souhlasné příspěvky, které neodporují jejich snahám.
Jsem odpůrcem státních maturit ve formě, ve které v současné době probíhají. Na druhou stranu mi přijde stav naší společnosti jako perfektní ukázka Kocourkova, a nejsem sama, který ovšem nikdo nechce řešit, protože by byl semlet davem, který jen kýve a mozku nechává dál dovolenou.
Na koneč článku se omluvám za některé nepřesné formulace. Za kladné i záporné příspěvky budu ráda. Maturantům jsem celou dobu držela pěsti a doufala, že to zvládnou (tedy těm u nás, s jinými kontakt nemám) a mladým lidem vždy přeji úspěch do dalšího života, ale budou to mít takové, jaké si to udělají, nebo jaké jim to uděláme my?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bev Bev | Web | 16. května 2012 v 6:19 | Reagovat

Nevím co si vlastně o státních maturitách myslet ?! Je to skutečně Kocourkov, bez pevných pravidel. S chutí jsem si tvůj článek přečetla a potěšilo mě, že nejsem s tímto názorem sama. :-?

2 Eruvië Eruvië | Web | 16. května 2012 v 7:55 | Reagovat

Kocourkov jsou nejen maturity... :-? Já to dala i na FB a čekala rozvířené emoce obzvlášť od rodičů a nebo maturantů, ale asi nemá smysl jít proti proudu a nad něčím se zamýšlet nebo zlobit :-(

3 Robka Robka | Web | 16. května 2012 v 22:11 | Reagovat

Myslím, žes to vystihla dobře. Dnes se prostě hraje na výsledky a studenti si už zvykli na to, že je škola potřebuje, tudíž se nemusí snažit. Otázka, co bude s těmito lidmi dál, je nasnadě. V realitě bude všechno jinak a mnozí se budou hroutit z toho, že po nich někdo vůbec něco chce.
Dějí se to u nás věci, v tom našem státě Českém... Připadá mi, že občas by bylo třeba - než se něco schválí - myslet a být v obraze.

4 Ela Ela | Web | 22. května 2012 v 17:12 | Reagovat

Jaké štěstí, že jsem maturovala loni. Sice už po novém, ale jsem ráda, že už mám ten Kocourkov (vystihla jsi to dobře) zasebou.
Subjektivně si myslím, že nejde soudit obtížnost jen podle matikářek, spolužák říkal, že to počítal 94 minut a to byl na světové olympiádě z matiky nebo fyziky (nevím, co z toho). Na druhou stranu, je dobře, že zdvihli laťku. Sama jsem si loni dala vyšší matiku, čistě proto, že otázka "Kolik stěn má krychle?" je pod úroveň cvičené žížaly. (A tak jsme měli číselnou osu, to je teda úroveň.)

5 kirma-lee kirma-lee | Web | 23. května 2012 v 16:30 | Reagovat

Maturita mě čeká za 3 roky a už teď se děsím toho, jak to bude probíhat. Když vidím všechny ty zmatky kolem toho, ty stresy a podobně, je mi zle. Matematika mě (doufám) nečeká a myslím, že i náš učitel na matiku nám řekl, že málokdo by to dokázal vypočítat a poprat se s tím. Já z matiky propadám a jsem ráda, že se mi snad tohle vyhne. Jinak bych to nepřežila.
Krásná úvaha, článek se mi hodně líbil a souhlasím s tebou!

6 Eruvië Eruvië | Web | 23. května 2012 v 16:33 | Reagovat

[5]: Budu přát hodně štěstí. Víš, mně nejvíc vadí ty komedie okolo :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama