Proč fandím Pirátům

14. července 2012 v 18:19 | Eruvië |  News
Již delší dobu chodím do knihkupectví a jen mlsně koukám. Pokud mě nějaký titul opravdu hodně nezaujme nekoupím si ho a proč? Protože prostě odmítám dávat peníze lidem, kteří nic nevytvořili, tím to je. Odmítám kupovat knihy s přemrštěným DPH, aby naši politici mohli dál vést zemi k šípku. Odmítám platit společnostem, které se nijak na vytváření knihy nepodílejí a odmítám okrádání autorů.
Tento článek jsem nazvala podle Pirátské strany, které fandím. Je mi jasné, že ve volbách se asi daleko nedostanou, ale přesto doufám (skoro bych řekla, že o tom sním), že jednou se do systému dostanou lidé, kteří budou mít rovnou páteř a budou si vědomi, kdo jim dal důvěru. Mohli by to být právě oni, ačkoliv to jsem si před volbami říkala i o veverkách a jak dopadli (ještěže jsem je nevolila).
Takže teď zbývá otázka, co s tím. Peníze by měl dostat určitě spisovatel, tu největší část, pak samozřejmě nakladatel, aby se mu vrátili vynaložené peníze a taky zbylo na platy zaměstnanců a pak také překladatel v případě cizojazyčných knih, ale opravdu musí stát pak kniha, která vychází ve stotisícových nákladech 600 Kč?! Když půjdu do krámu a podívám se na knihy Petry Neomillnerové, tak stojí 200 - 300 Kč. Na internetu si PDF verzi mohu stáhnout za 100 - 150 Kč. Což je docela rozdíl. Když si stáhnu knihu o 500 stránkách a vytisknu si ji na domácí tiskárně, stojí mě to max. 100 Kč. Když si stáhnu knihu nelegálně a budu si ji číst na čtečce, tak mě to stojí asi tak nic, ale není mi to příjemné, protože z toho autor nic nemá. Co s tím? Prostě budu fandit pirátům a budu doufat, že se jim podaří prosadit změny, o kterých píší na svých Pirátských novinách (Co Pirátům vadí na copyrightu a jak by se měl změnit). Pro ty, kteří si tento dlouhý článek nechtějí číst, nabízím několik pasáží, které mě zaujaly a s nimiž se bezpodmínečně ztotožňuji (souhlasím naprosto s celým článkem, ale vybrané pasáže mě vedou k tomu, že odmítám chodit do obchodů a kupovat předražené knihy a hudbu).
Výňatky z výše uvedeného článku:
  • Vadí nám, že současný autorský zákon dává sdružením jako je OSA příliš velké pravomoci. Zákon např. zavádí povinnou kolektivizaci některých práv autora - to znamená, že některá práva vykonává za autora povinně OSA a autor sám je vykonávat nesmí. OSA vybírá poplatky jménem všech autorů. OSA také nutí pořadatele koncertů, aby jí povinně oznamovali, co budou na koncertu hrát. Dokonce i kapela, která hraje vlastní hudbu, má ze zákona povinnost deset dní předem nahlásit repertoár OSA. Autorský zákon dává těmto tzv. kolektivním správcům monopolní postavení a neumožňuje jejich konkurenci.
  • Vadí nám paušální poplatky OSA, Dilia a Intergramu, u kterých navíc není jasné, u koho vlastně skončí. OSA vybírá poplatky od výrobců počítačů, majitelů hospod a hotelů. Jejich zařízení by totiž mohla teoreticky sloužit k užívání autorských děl. Zákon zavádí presumpci viny a vede k paradoxu, že malá kapela musí platit poplatek za cédéčko, která sama nazpívá. Navíc je v případě vysílání televize v restauraci poplatek hrazen dvakrát, jednou samotnou televizí a jednou restaurací. Vybrané poplatky jsou rozděleny podle klíče, který si OSA sama stanoví. Není ani jasné, u koho vlastně kolik peněz skončí. (Zpravidla skončí u populárních umělců, které sponzorovat nechceme.) Mimochodem věděli jste, že poplatek se platí i z každé kopie v copycentru a každé výpůjčky v knihovně? V tomto případě poplatky vybírá sdružení Dilia, které na to má povolení ministerstva kultury a ročně si ze všech podobných poplatků přijde na desítky milionů korun.
  • Vadí nám vysoké výdaje z veřejných rozpočtů na vynucování copyrightu. Plátcem poplatků, které vybírají soukromá občanská sdružení jako je OSA a Dilia, je v řadě případů stát. Pokud si v knihovně zkopírujete 50 stránek, musí za to knihovna odvést kolektivnímu správci provizi 7 Kč, pokud si půjčíte 4 knížky domů, přistanou mu na účtu 2 Kč. Poplatek, byť v nižší výměře, se platí za kopírovací služby dokonce i na úřadech. Vedle poplatků, které musí platit živnostníci, si tak ročně kolektivní správci bez jakékoliv námahy přijdou na desítky milionů korun, které jim za knihovny zaplatí ministerstvo kultury. Další náklady na vynucování copyrightu padnou na výlohy policie, státního zastupitelství a soudů, které musí postihovat středoškoláky a jiné lidi, kteří sdílejí na internetu hudbu a filmy. Řada policistů má přitom pocit, že dělá zbytečnou práci a nemohou vyšetřovat trestnou činnost - jeden z policistů se kvůli tomu stal členem Pirátské strany.
  • Vadí nám pronásledování a souzení středoškoláků kvůli sdílení filmů, písniček a jinému porušování copyrightu. Justice v případě porušování copyrightu funguje podle exemplárních trestů, což považujeme za nepřípustné, pokud chceme právní stát. Například středoškolák Honza dostal za sdílení písniček Anety Langerové podmíněný trest osmnáct měsíců, stejný trest jako poslanec Vít Bárta za uplácení. K tomu musí Honza platit obrovské škody, jejichž výpočet se opírá jen o tvrzení nahrávacích společností. Soud nevyčísluje skutečně způsobenou škodu, ale paušální a absurdně vysoké "škody" ve stovkách milionů. To rozhodně není způsob, jak chránit autory a umělce.
  • Vadí nám, že copyright vede k vytváření velkých ekonomických molochů, které pak lobbují za další a další výsady. Copyright je zde především pro autory, ne? Nikoliv, největšími hráči ve vydávání knih a hudby jsou vydavatelské a distribuční společnosti. Na autora či umělce vychází přibližně 9 % z tržby. Zbylých 91 % je na úhradu nákladů vydavatelů a distributorů. Nepřekvapí, že vydavatelé investují část z těchto peněz do lobbingu, aby si své postavení udrželi. Posledním příkladem byl lobbing za prodloužení copyrightu na hudební nahrávky. Monopol nahrávacích společností na skladby Beatles a jejích současníků se prodloužil o dalších 20 let těsně před tím, než měla doba skončit. Kvůli snadné možnosti ovlivnit zákon firmy investují více peněz do lobbingu než do hledání obchodních strategií, jak na trhu uspět. A to je špatně.
Možná vám to přijde praštěné, neetické, nevyspělé a já nevím, co ještě, ale tak, jak to je, to dál nejde. Vím, že samotná nic nezmůžu, ale zkouším alespoň něco dělat, šířit svůj názor a zkouším přesvědčit své okolí.
Jak se k této problematice stavíte vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sherylinlee sherylinlee | E-mail | Web | 14. července 2012 v 19:39 | Reagovat

Uch, husté, ako vidím, budú u vás voľby, tak nech vyhrajú tí, ktorí aj niečo urobia a nemajú len veľké slová ako tí naši, slovenskí politici. O tomto copyrighte som vlastne nič netušila. Vedela som, že autorom ide z toho strašne málo, ale toto?! Toto je šokujúce. S týmto by sa malo niečo určite robiť.

2 Robka Robka | Web | 15. července 2012 v 8:51 | Reagovat

Piráti u nás nemají šanci, jsme příliš konzervativní a neinformovaný národ na to, abychom je volili. Je fakt, že na hudbě a knihách si mastí kapsy ti, kterým bych nedala ani korunu. Podíl umělce by měl být vždy zásadní, ale není tomu tak.Bohužel. Navíc kvalita nahrávek se zhoršuje.
Když jsem četla o tom trestu za sdílení, chtělo se mi smát i brečet. Jsme v Kocourkově - ti co kradou ve velkém, běhají na svobodě a smějí se.

3 Eruvië Eruvië | Web | 15. července 2012 v 9:04 | Reagovat

[2]: Máš naprostou pravdu :-( Je to tu šílené, každý si zákon ohne tak, jak se mu zlíbí, jen aby neměl trest. Co se týče volebních preferencí... Stačilo by jim 5%, aby se dostali do sněmovny, pokud by všichni mladí a středněvěcí nekonzervativci volili je, mohlo by to být dostačující :-) Ačkoliv si nejsem úplně jistá věkovým rozložením české společnosti...

4 kirma-lee kirma-lee | Web | 15. července 2012 v 14:53 | Reagovat

Knihy řeším přes knihovny, to je totiž asi nejpraktičtější a nejlevnější. Za rok dám jen 50 Kč a můžu si půjčovat, na co si vzpomenu, i když jsou tam určitá omezení.
Jasně, někdy si zajdu do knihkupectví a koupím si tam něco od Kinga. Avšak musím počítat s tím, že to má zvýšené DPH, jenže to už je dneska všude a s tím nic nenaděláme. A co potom má z toho ten člověk, co to vytvořil?

5 sherylinlee sherylinlee | E-mail | Web | 15. července 2012 v 17:20 | Reagovat

No ja píšem jedna radosť, ale som aj sebakritická, pretože no :), nemyslím si, že sa to nedá zvládnuť lepšie. A ďakujem, ďakujem, že si mi navrhla pomoc. Väčšinou je môj priateľ online, ale ja sa teraz vlastne učím iba tie veci, ktoré potrebujem vedieť na svoju stránku :)

6 Vendy Vendy | Web | 15. července 2012 v 21:29 | Reagovat

Dokonce se prý platí autorský poplatek i za prázdné DVD. Což je trochu pokrytecké, protože to vlastně znamená, že s tím počítají, že se budou na divka vypalovat filmy nebo písničky. To je tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, ale hlavně - aby kapka po kapce stékala do nenasytného chřtánu institucí jako je OSA a spol.
Navíc, kolik peněz uvázne za nehty těmto organizacím a kolik jich dostanou skuteční autoři? 8-O

7 Eruvië Eruvië | Web | 15. července 2012 v 21:48 | Reagovat

[6]: Právě že těch 9% (podle toho, co Piráti píší), což je k pláči :-/

8 Baju Baju | Web | 22. července 2012 v 20:48 | Reagovat

[3]: 5% na to, aby se do sněmovny dostali, ale kolik na to, aby opravdu mohli něco ovlivnit? :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama