Černobílý svět

26. srpna 2012 v 11:13 | Eruvië |  Movies
Posledních pár dní je hormonálně napnutých a mě rozbrečí úplně všechno (obvykle je toho méně, než všechno). Černobílý svět mě vzal ale za srdce jinak. Nechtělo se mi brečet, chvílemi jsem se i smála, ale skutečnost, že se něco takhle děsuplného odehrávalo a možná ještě odehrává, mě nechala beze slova.

Film: Černobílý svět
Režie: Tate Taylor
Hrají: E. Stone, V. Davis, O. Spencer, A. Janney, B. D. Howard a další

The Help (oficiální trailer)

Jsou padesátá léta a ve svobodné zemi, jakou jsou USA, existuje mnoho diskriminačních zákonů a ještě mnohem víc nařízení a předsudků. Děj filmu se odehrává na jihu USA, ve státě Mississippi, ve městě Jackson. Hlavní hybnou silou jsou v tomto městě ženy, vládkyně svých velkých domů, které nechodí do práce, starají se o dobročinnost (vybírají peníze na africké děti), rodí děti jako kočky koťata a vzájemně se podporují a sledují. "Kápem" místních ženušek je jistá Hilly Holbrooková, jíž se musíte líbit, abyste mohly (ano ženy, pro muže jsou jiná měřítka) patřit mezi místní "smetánku." Místní ženy mají každá nejméně jednu služku, která se jim stará o dítě a o domácnost.
Jednou z těchto žen "vyšší společnosti" je mladá Skeeter, která se vrací domů po studiu na vysoké škole. A vrací se právě ve chvíli, kdy se v USA začíná projevovat boj za rovnoprávnost černochů na jedné straně a zvyšující se útlak na straně druhé. Projevem tohoto útlaku je například nová iniciativa Hilly, která bojuje za to, aby v každém domě byl oddělený záchod pro černé, venku. Skeeter je, zdá se, v tomto prostředí bílou vránou, žena, která si hledá práci místo manžela. Díky své práci se začne také bavit s Aibileen, černou pomocnicí v domácnosti Elisabeth. Skeeter přichází s nápadem, že popíše společnost v Jacksonu z pohledu služky. Aibileen s ní nejdříve nechce spolupracovat, ale nakonec v sobě najde odvahu a poví Skeeter příběhy, které zažila během svých let ve službě. Druhou přispívající je Minnie, která pracuje pro již zmíněnou Hilly a jejíž úkolem je mimo jiné starat se o Hillynu matku. Hilly Minnie propustí poté, co použije záchod v domě (a to ho ani nestihne použít), místo aby šla během bouře ven na svůj záchod. Hilly rozhlásí, že je Minnie zlodějka, což má za následek, že Minnie nikde nechtějí přijmout. Postupem času a se zvyšujícím se útlakem paniček, se lámou i další služky a Skeeter dostává svou knihu, jež má úspěch.

Celý film je vyprávěním z pohledu Aibileen. Je hrozivým důkazem toho, jaké dokáží být ženy a to nemyslím momentálně z pohlesu rasového, ale jako manželky, matky a domácí paní. Je vidět, jak se starají jen o sebe a děti a manžely mají jako společenskou nutnost. Ne, že by nechtěly být vdané, to jsou, ale rozhodně zde nejde o romantickou lásku. Skutečnost, že nejsou schopné se o své vlastní dítě postarat, že je pro ně důležitější, co řekne jedna z nich, než vlastní přesvědčení, mě opravdu nechalo němou. Tento film není komedie, ačkoliv se člověk občas zasměje, není to ani žádné šílené drama nebo psychologický thriller, je zpracován s citem a jemně tak, aby zanechal v duši pocit, že to přece jen všechno dobře dopadlo a nebylo to až tak špatné.

Já osobně ho na IMDB hodnotila deseti hvězdičkami, na ČSFD má 87%, takže pokud jste jej ještě neviděli a chcete se zamyslet, doporočuji vám ho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | Web | 27. srpna 2012 v 19:37 | Reagovat

Tvůj popis mě zaujal a tak jsem koukla i na český trailer. Vypadá to na sentimentální a opravdu černobílý film - možná na můj vkus až moc. Nicméně, k tomu, abych dělala nějaké závěry, nejsem oprávněna, ještě jsem ho neviděla. Zapisuji po povědomí a v nejbližší době se kouknu.

2 Tigris Tigris | Web | 29. srpna 2012 v 23:41 | Reagovat

O filmu jsem slyšela a asi se časem dostanu i ke zhlédnutí, ale momentálně čtu knihu, která je skvělá. Avšak podle toho, co zatím mohu soudit, se mi zdá kniha kvalitnější. :)

3 Bev Bev | Web | 30. srpna 2012 v 7:36 | Reagovat

Černobílý svět jsem ještě neviděla, ale zdá se mi, že by se mi mohl líbit. Zapisuji si! :-)
Mám ráda knihy i filmy k zamyšlení a je-li v nich i místo pro úsměv, je to ideální kombinace. :-)

4 Vendy Vendy | Web | 31. srpna 2012 v 13:11 | Reagovat

Ten film jsem viděla a zaujal mě. Trochu jsem se obávala, jestli pohled z druhé strany (tedy černošek) nebude moc idealizovaný (tedy ve smyslu "ubohé černé vykořisťované oběti"), ale myslím, že hranice citu a vkusu byla zachována. Bylo vidět, že skutečně záleželo na lidech samých, jak se chovají ke svým služkám. Skeeter byla nešťastná, když se dozvěděla, že za její nepřítomnosti byla vyhozena z domu její chůva a vlastně nejbližší člověk, jakého měla. Tohle byly asi nejvíc srdcervoucí momenty, protože jakmile k něčemu  nebo k někomu přilneš a pak to ztratíš, těžko se s tím vyrovnává.
Film se mi líbil, i když jsem ho viděla útržkovitě.Určitě se na něj podívám znovu, až bude zase v TV (myslím že jsem to viděla na HBO nebo podobné stanici. Ale určitě se dá najít i na nějakém serveru).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama