Jsou všude kolem nás...

5. září 2012 v 17:00 | Eruvië |  News
Sedím a dívám se. Dívám se na mladé lidi, kteří mají všechno před sebou a už teď jsou znudění. Sedí si ve svých průhledných koulích, které je oddělují díky péči rodičů od reálného světa, a nic je nedokáže nadchnout a chytit. Měla by to být budoucnost národa, měli by to být ti, kteří začnou být ekonomicky aktivní a zvednou tenhle stát na nohy. Nicméně já vidím beznaděj...
Jsou před maturitou a měli by se připravovat, měli by se snažit, aby se dostali na své vysněné školy, aby si zajistili perspektivní budoucnost a nemuseli se na své nástupce dívat od učitelského stolu s takovou hrůzou jako já. Snažím se o motivaci, ale nic je nechytí. Olympiáda? Pche, na školu se dostanou i bez snažení a umístění, vždyť jich spousta bere jen za dobrý prospěch. Dobrý prospěch? Pche, dneska už tolik škol bere, aby měly studenty, že je kromě přihlášky nic nezajímá.
Pracovní návyky? Ze školy mě za pozdní příchody nevyrazí, potřebují peníze. Něco udělat navíc? Tak si nechám dát pětku, stejně to na konci roku doženu. Učitelka mě nemůže nechat propadnout, protože by to na ni ve statistikách vrhalo špatný stín. Chodit do školy? Rodiče zařídí. Rodiče vůbec všechno zařídí. A kdyby náhodou ne, tak jsou tu ještě další státní instituce, kterými stačí pohrozit...
Marně přemýšlím, jestli jsem byla také někdy taková... Od 15 jsem si o prázdninách vydělávala brigádami, svojí první oficiální pracovní výplatu jsem dala mamce, aby mohla zaplatit nový sporák a od 21 pracuji ve školství. Dřív, než jsem si mohla užít života plnými hrstmi, musela jsem si na to vydělat. Jenže takových jako já je na téhle škole mizivé procento. Ostatní je semelou a než se jeden rozkouká, tak z těch nadějných mladých lidí je jen další životem znuděnej týpek. Mám je připravit na maturitu. V hodině jsme hledali, jak bude letos vypadat. Na stránkách stojí model pro rok 2013 a pod ním doporučení, aby maturita probíhala podobně jako v tomto roce. Čert aby se v tom vyznal. Ale jsou chytří a na škole jsou již čtyři a více let, takže je učitelé znají a vědí, jak na tom jsou, propadnout je nenechají. Zadala jsem projekt. Všichni začali hrát hry. Přece o hodině nebudou pracovat. Termín odevzdání mají až za týden. Doma něco splácají. A i kdyby dostali pětku, tak to příště vytáhnou. Dívala jsem se na ně a cítila se bezradná. Jak téměř dospělého člověka donutit, aby začal hned pracovat, když jsem mu dala dostatek času na vypracování? Jít na to silou? Donutit je pracovat pod hrozbou zápisu, aby se obrátili proti mně a při sebemenším škobrtnutí na mě přišli jejich rodiče? To už tu bylo...
Seděla jsem a dívala se. Na mladé lidi bez jakéhokoliv zájmu a snahy. Na ty šíleně dospělé náctileté, kteří přesto dlouho zůstanou dětmi...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hnedoockaVer hnedoockaVer | Web | 5. září 2012 v 17:33 | Reagovat

Popsala jsi tu dnešní mládež dokonale,bohužel.Nestačím se divit,i když sama vím jaké dnešní děti jsou :-( Od té doby,co existuje FBook to víme všichni :-D S každou prkotinou se tam svěří,co nejvíce fotek s detailními záběry na obličej a prsa a samý muck a tak :-) Ale zpátky do té školy,to musí být vážně pro tebe otrava,koukat se na ty kyselé ksichtíky studentů :-D Ty určitě nejvíc zajímají přestávky,aby si mohli říct všechny drby a domluvit se co budou dělat odpoledne.No,oni jim to třeba vážně skrouhnou na těch 5minut a budou mít útrum,ale to by ses nestačila oklepat z předešlé hodiny ty,viď? :-)

2 Eruvië Eruvië | Web | 5. září 2012 v 17:41 | Reagovat

Čekala jsem reakce typu "stará zapšklá úča," ale tohle trochu ne :-D Děkuji. Já se oklepat stíhám, mám dost často dvouhodinové bloky, takže jedeme v kuse, aby mohli dřív na oběd ;-) Ale nemyslím, že by to vláda skrouhla jako naše finance, rodiče by se čílili ;-)

3 valin1 valin1 | Web | 5. září 2012 v 20:17 | Reagovat

Přečetla jsem si a rozhodla jsem se uveřejnit můj článek, který jsem sice napsala, ale váhala jsem se zveřejněním.
Díky a máš pravdu. :-)  :-)

4 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 6. září 2012 v 10:17 | Reagovat

Mohla by som napísať, prečo je to tak. Jednoducho preto, že väčšina z nás si uvedomuje, že škola je iba nutné zlo, ktoré nám dá málo do života. Ja to teda tak vnímam. Hoc som bola dobrou študentkou a práce som odovzdávala na čas, čo z toho  mám?! Musím si vytvoriť všetko sama. Nemôžem čakať na to, že ma niekto niekde zamestná, pretože nemám známosti. To, že som šikovná? Ale veď na mňa z vysoka serú. Otecko ma nikde nepretlačí, totiž je mŕtvy... Mamička je doma odkedy odišla na materskú a jej kolegyne odkúpili drahé nástroje od štátu na ktorých pracovala. Po materskej si nemohla dovoliť kupovať drahé prístroje. Stratíš prácu, stratíš prestíž, stratíš priateľov...

Pracujem na dohodu cez školský rok, ináč študujem za vlastné prachy externe. Jediné, čo vidím, že získam titul, ktorý mi bude na dve veci. Na občiansky a pre pocit, že som ho zrobila.

Škola ma naučila jednu vec: ak nekričíš, nikto si ťa nevšimne. Ak Ťa nemajú radi, nepomôže ti ani to, že ti vychádza 1,25, dajú Ti dvojku. Je to o sympatiách, o šťastí a dobrom naladení.

To, čo dosiahnem, v tom mi škola nepomohla. To, že mám maturitu, na to väčšina zamestnávateľov serie. Čuduješ sa, prečo sú študenti apatickí?

5 Robka Robka | E-mail | Web | 6. září 2012 v 22:09 | Reagovat

Ono jim dneska stačí málo, nemají ctižádost. Na školy se přijímačky nedělají, vezmou je tam jen na základě známek. Propadnout je nikdo nenechá, protože by to byla především ostuda školy. Tak proč by se snažili?
Navíc, je to tak, jak píše slečna přede mnou. Nemáš známosti, nemáš nic. Můžeš se snažit, mít skvělé výsledky, ale to nikoho nezajímá. Ti, co měli ve škole čtyřky a opisovali, ti třeba budou sedět na postu tvého šéfa.
Školství jde do kytek, děcka toho umí daleko méně - vždyť se stačí jen podívat na to, jak mnozí píšou. Je jim šestnáct, sedmnáct a neumí ani vyjmenovaná slova. A bude možná hůř.

6 Bev Bev | Web | 7. září 2012 v 6:21 | Reagovat

Souhlasím s Tvým článkem i s komentáři. Je to obtížné téma a jednoznačný názor nemám. Dokážu pochopit obě strany.
Ale moc bych Ti přála aby apatie Tvých studentů byla jen krátkodobá, způsobená šokem z konce prázdnin, aby se rychle probrali. Učit někoho, kdo je bez zájmu musí být ubíjející. :-?  8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama